h liter tych czterech słów wziął się zresztą skrót "BHP"). Szkolenie zalicza się do grupy kursów obowiązkowych. Każdy pracownik musi wziąć w nich udział. Jest to podstawa dla prawidłowego wywiązywania się z zawodowych obowiązków.
A co właściwie dają szkolenia bhp i jakie informacje są na nich przekazywane? Czego pracownicy mogą się z nich dowiedzieć i czy ta wiedza rzeczywiście okaże się dla nich przydatna? Otóż szkolenie tego rodzaju skupia się głównie na podstawowych zasadach i przepisach, dzięki którym można uniknąć wypadków i innych niepokojących sytuacji w miejscu pracy. Wsparciem dla programu szkolenia jest pierwsza pomoc, która uczy z kolei, jak reagować i co robić, gdy już do tego wypadku dojdzie. Pracownicy, którzy zdobędą tę wiedzę, automatycznie poczują się bezpieczniej.
Szkolenia bhp, ppoż i pierwszej pomocy -
Przeprowadzenie szkolenia bhp jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy. Celem szkolenia bhp jest przekazanie pracownikom wiedzy niezbędnej do wykonywania przez nich obowiązków, a także przeciwdziałanie wypadkom i chorobom zawodowym mogącym pojawić się w czasie pracy. Szkolenia bhp dzielą się na: wstępne i okresowe. Dopuszczenie osoby do pracy bez odpowiedniego przygotowania grozi poważnymi konsekwencjami - karami pieniężnymi. Równie ważne są szkolenia ppoż. Prowadzone jako szkolenie wstępne polegają na zapoznaniu nowych pracowników z "Instrukcją bezpieczeństwa pożarowego", obowiązującą w obiektach. Każdy szeregowy pracownik jest zapoznawany z zagrożeniami pożarowymi występującymi w miejscu pracy, zaś pracownicy nadzorujący zabezpieczenie prac niebezpiecznych pożarowo odbywają szkolenia ppoż. specjalistyczne. Pierwsza pomoc - szkolenia z tego zakresu mogą być przydatne w wielu sytuacjach, zarówno zawodowych, jak i życiowych, np. kiedy współpracownik nagle zasłabnie lub dziecko uderzy się w głowę. Pierwsza pomoc jest zagadnieniem ciągle jeszcze wymagającym rozpowszechnienia, jednak firmy przeprowadzające takie kursy coraz bardziej zwracają uwagę na praktyczny charakter zajęć.
Szkolenie BHP w zakładzie pracy
Każdy zakład pracy zobowiązany jest do wywiązywania się z obowiązków i przestrzegania praw, które przysługują pracownikowi. Pracownik natomiast podejmując pracę i podpisując umowę zgadza się na realizowanie powierzonych mu zadań, które zostały zawarte w umowie. Obie strony powinny mieć pełną świadomość, jakie prawa i obowiązki spoczywają na nich.
Jak wygląda szkolenie BHP?
Szkolenia BHP ma na celu zaznajomić pracownika ze stanowiskiem pracy i ewentualnymi zagrożeniami, które mogą wydarzyć się w czasie wykonywania pracy. Szkolenie BHP jest szkoleniem z bezpieczeństwa i higieny pracy. Zasady bhp i ppoż. są kompleksową ochroną bezpieczeństwa pracowników, aby chronić ich w miejscu pracy, dbać o ich zdrowie. Dodatkowo pracodawca zobowiązany jest zapewnić sprawne działanie systemu pierwszej pomocy. Pierwsza pomoc wymaga pewne środki i sprzęt, który jest potrzebny w czasie udzielenia pracownikowi pierwszej pomocy. To leży po stronie pracodawcy. W czasie szkolenia należy wskazać pracownikom punkty pierwszej pomocy.
W zakresie ochrony przeciwpożarowej znaczące miejsce
Prawdopodobnie żadnemu pracodawcy nie trzeba tłumaczyć, jak ważne są szkolenia bhp. Każdy właściciel firmy ma jednak również inny obowiązek - musi zagwarantować pracownikom dostęp do solidnego kursu ppoż, związanego z ochroną przeciwpożarową. Czasami elementy ochrony przeciwpożarowej uwzględniane są już w kursach bezpieczeństwa i higieny pracy, ale na to trzeba zwrócić uwagę. Każda osoba, która na co dzień przebywa w jakimś zakładzie czy fabryce, powinna wiedzieć, co należy robić w przypadku pożaru.
Taka wiedza jest zabezpieczeniem dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia. Chroni ona również całe miejsce pracy i otaczające je środowisko, gdyż ogień jest żywiołem, który może zaszkodzić dosłownie wszystkiemu i wszystkim. W zakresie ochrony przeciwpożarowej znaczące miejsce zajmuje też pierwsza pomoc, która nierzadko może się przydać w sytuacji, gdy już dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia. Zakład musi też dysponować odpowiednim sprzętem gaśniczym, który należy regularnie konserwować.